Anagen

Anagen to pierwsza z trzech faz wzrostu włosa. Nazywany jest również fazą aktywną. W jego trakcie dochodzi do intensywnych podziałów komórkowych w mieszku włosowym, co pozwala na wzrost włosa. Czas trwania anagenu różnić się będzie ze względu na wiele czynników, w tym cechy osobnicze, a także umiejscowienie włosów. Anagen w cyklu wzrostu włosa na głowie trwać może od 2 do aż 7 lat. Na pozostałych częściach ciała anagen jest znacznie krótszy, na nogach trwać może bowiem ok. 12 tygodni, a na twarzy zaledwie 6, czyli połowę tego czasu. Zakłada się, że na ludzkiej głowie aż ok. 90% włosów znajduje się w fazie anagenu. Po poddaniu danej partii ciała zabiegowi epilacji laserowej lub z zastosowaniem światła IPL, usunięte zostaną wyłącznie włosy anagenowe. Sama histopatologia, inaczej nazywana histologią patologiczną, należąca do działu patomorfologii, która bada i rozpoznaje zjawiska mikroskopowe zachodzące w tkankach i komórkach organizmu, towarzyszące różnego rodzaju zmianom chorobowym. Zakres jej znaczenia i wykorzystanie w praktyce klinicznej stale się powiększa.

Pozostałe fazy wzrostu włosa

Anagen, w momencie, gdy włos przestaje rosnąć, przechodzi w katagen. W tej fazie zatrzymuje się proces mnożenia komórek i włos powoli wypychany jest z mieszka. Kolejny etap to telogen, kiedy we włosie nie zachodzi już przemiana materii. Wypada on wtedy z mieszka włosowego, niekiedy samoistnie, niekiedy na skutek wypchnięcia go przez włos w fazie anagenu.

Łysienie anagenowe

Wypadanie włosów w fazie anagenu nie jest normą, a czynnikami je wywołującymi są niektóre grupy leków, szczególnie te przeciwnowotworowe, a także ciężkie zatrucia, np. metalami ciężkimi. Inne wywołujące łysienie anagenowe czynniki to narażenie na promieniowanie jonizujące czy choroby autoimmunologiczne, w tym łysienie plackowate. Niekiedy może to być również skutek zespołu łysienia anagenowego, którego przyczyną jest słabe zakotwiczenie włosa w mieszku.

Łysienie w fazie anagenu – leczenie

Łysienie anagenowe powinno zacząć ustępować po wyeliminowaniu czynnika zewnętrznego, który jej wywołał. Jeżeli jednak choroba ma podłoże autoimmunologiczne, zazwyczaj nie da się odzyskać pełnego owłosienie. Czasami, np. w przypadku zespołu łysienia anagenowego, można spróbować zabiegów wzmacniających, np. mezoterapią.

wróć